BALTIC COUNCIL - Õppimine välismaal

Suurbritannia

Briti kõrgharidus on populaarne kogu maailmas. Ülikoolid sajanditevanuse ajalooga, lai valik õppeprogramme, karjääriperspektiivid, sõbralik rahvusvaheline keskkond, kõik see seletab Briti ülikoolide populaarsust.
On olemas kolm liiki ülikoole. Suurimad ülikoolid, mida peetakse maailma teadusuurimuskeskusteks, kuuluvad  Russell Group`i. Tänapäeval on terve rida ka teisi prestiižseid Suurbritannia ülikoole, mis on edetabelites kõrgematel kohtadel aga pole Russel Group`i osa.
Need ülikoolid jäävad Russell Group`i ülikoolidele alla üliõpilaste arvu poolest ning ka sellega, et ülikoolid on asutatud 19. või 20. sajandi lõpus. Paljud Suurbritannia ülikoolid on saanud kõrgkooli staatuse 20. sajandi 90-ndatel aastatel: Huddersfield, Coventry, Oxford Brookes, Bath Spa, Portsmouth ja paljud teised. Need on „uued“ Suurbritannia ülikoolid.
 

Kuidas sisse astuda Suurbritannia ülikoolidesse?
Õpilastel EL riikidest peab olema vastav kooli lõpudokument:
•    Keskkooli lõputunnistus

Dokumentide esitamine toimub  UCAS`e elektroonilise süsteemi kaudu. Võib valida vaid 5 ülikooli.
Baltic Council for International Education on ametlik UCAS`e keskus Eestis, mis igal aastal aitab õpilasi kandideerimisega Suurbritannia ülikoolidesse. Meie kaudu võib kandideerida nii bakalaureuse- (vaata allpool) kui ka magistriõppele.
 

NB! Mõned Suurbritannia ülikoolid ei võta vastu Eesti koolide lõpetajaid. Meditsiini-, loomaarsti- ja hambaarstiteaduskonnale võetakse ainult sel juhul, kui õpilasel on inglise keskkooli lõputunnistus (A-Level või IB/International Baccalaureate).

 

Millised on bakalaureuse õppeastme vajalikud dokumendid?
Vajalikud dokumendid:
•    10.-11. kl hinded
•    motivatsioonikiri (personal statement)
•    soovituskiri õpetajalt
•    inglise keele tunnistus (IELTS/CAE/TOEFL, võib ka hiljem esitada)

Dokumentide esitamise tähtajad?


Kandideerimine Briti ülikoolidesse algab üks aasta varem enne õppima asumist. UCAS`e ametlikud tähtajad:


•    15. oktoober
Oxford, Cambridge, meditsiini-, loomaarsti- ja hambaarstiteaduskond

•    15. jaanuar
Kõik teised teaduskonnad.


•    24. märts
Mõned Art and Design teaduskonnad

•    30. juuni – viimane tähtaeg
Paljudes ülikoolides selleks ajaks juba pole vabu kohti. Õppeasutused pole kohustatud dokumente vastu võtma. 


Keelenõuded:

Kandideerimiseks Briti ülikoolidesse sobivad IELTS`i, TOEFL`i ja Cambridge Exam`i (CAE) tunnistused.
Iga teaduskonna puhul võivad olla erinevad keelenõuded. Reeglina küsitakse bakalaureuseõppe jaoks IELTS 6.0 (5.5 iga eksamiosa eest) või 6.5 (miinimum 6.0 iga eksamiosa eest). Tihti esitatakse rangemaid keelenõudeid sisseastujatele ajakirjandus- ja õigusteaduskonnale.

 

Õppetasu ja õppelaenud:

Student Loans Company pakub õppelanu tudengitele, kes alustavad õppimist aastal 2020/2021. Rahastamine on garanteeritud täielikkule õppimise perioodile. Õppelaenu saavad taotleda ainult Euroopa Liidu kodanikud, kes ei ole veel bakalaureusekraadi omandanud. Õppemaksu tasu Inglismaal 9250 naela ja Wales’is on 9000 naela aastas. Tudengid saavad taotleda õppelaenu, mis katab õppemaksu täielikus ulatuses. Eranditeks on eraülikoolid, mille maksimaalne õppelaenu summa on 6165 naela aastas. Juhul kui eraülikooli õppetasu on kõrgem kui 6165 naela aastas, tuleb tudengil ülejäänud summa maksta ise. Põhja-Iirimaal on õppemaksu tasu 4275 naela aastas ning sellele saavad tudengid õppelaenu taotleda.  Šotimaa puhul on bakalaureuseõpe õppemaksu summa 1820 naela aastas, kuid  Euroopa Liidu tudengid saavad taotleda õppelaenu täielikule rahastamisele, seega õppimine Šotimaa ülikoolides on tasuta. 

 

Õppelaenu tagastamise tingimused on läbimõeldud sedasi, et tudeng hakkab õppelaenu tagasi maksma alles siis kui ta seda endale lubada saab. Õppelaenu tagastamine algab pärast õppimise lõpetamist, kui aastane palk ületab 25 500 naela aastas (mis on 2125 naela kuus või 480 naela nädalas). Näiteks, kui Suurbritannia ülikooli lõpetanu saab palka ulatuses 2500 naela kuus, siis sellest summast tuleb tagasi maksta 9%, mis omakorda ületab 2125 naela , seega 9% summast 637 on 57.33 naela kuus. Juhul kui 30 aastat on möödas ja laen ei ole täielikult tagastatud, ei pea ülejäänud summat enam tagastama. 

 

Meie tugiteenus kõrgkooli astumiseks:
 

Baltic Council for International Education on ametlik UCAS`e keskus Eestis. Oleme valmis aitama kogu sisseastumise protsessi ajal.
Meie teenusse kuulub:
•    Teile sobivate õppeasutuste ja –kavade otsing, lähtudes teie akadeemilistest näitajatest ja eesmärkidest (sisseastumisnõuded, edetabelid jt);
•    registreerimine ja UCAS´e vormi täitmine;
•    abi motivatsioonikirja kirjutamisel (kuju, sisu, grammatika, stiil);
•    nõustamine õpetaja soovituskirja kirjutamisel;
•    kontakt ülikooliga; abi ühiselamu broneerimisel;
•    õppelaenu taotluse (Inglismaa, Wales, Põhja-Iirimaa) või finantsvormi (Šotimaa) vormistamine;
•    nõustamine sisseastumise protsessi ajal (jagame infot tähtaegade/finantseerimisvõimaluste/majutuse kohta)

Oleme valmis vastama kõikidele teie küsimustele, mis on seotud elu ja õppega välismaal. Meil on rõõm näha teid meie infokeskuses!

Üles